ENDORSED CANDIDATES 2018

ENDORSED CANDIDATES 2018

for the November 2018 election

U. S. Senate

Sherrod Brown [Incumbent]

U. S. Congress

Marcy Kaptur, District 9 [Incumbent]

U.S.  Congress

Marcia Fudge, District 11 [Incumbent]

U. S. Congress

Betsy Rader, District 14

U. S. Congress

Susan Moran Palmer, District 16

Governor and Lieutenant Governor

Richard Cordray and Betty Sutton

Attorney General

Steve Dettelbach

Auditor

Zack Space

Secretary of State

Kathleen Clyde

Treasurer

Rob Richardson

Ohio Supreme Court

Judge Melody Stewart

Ohio Supreme Court

Judge Michael P. Donnelly

 

 

Senate District 21

Sandra Williams [Incumbent]

Senate District 23

Nickie J. Antonio

Senate District 25

Kenny Yuko [Incumbent]

State Representative, District 6

Phil Robinson

State Representative, District 7

Aziz Ahmad

State Representative, District 8

Kent Smith [Incumbent]

State Representative, District 9

Janine Boyd [Incumbent]

State Representative, District 10

Terrence Upchurch

State Representative, District 11

Stephanie D. Howse [Incumbent]

State Representative, District 12

Juanita Brent

State Representative, District 13

Michael J. Skindell

State Representative, District 14

Bride Rose Sweeney

State Representative, District 15

Nicholas J. Celebrezze [Incumbent]

State Representative, District 16

Cassimir Svigelj

 

Court of Appeals District 8 (FTC 1/1/2019)

Frank D. Celebrezze, Jr. [Incumbent]

Court of Appeals District 8 (FTC 1/2/2019)

Michelle J. Sheehan

Court of Appeals District 8 (FTC 1/3/2019)

Eileen T. Gallagher [Incumbent]

Court of Appeals District 8 (FTC 2/9/2019)

Mary J. Boyle [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/1/2019

Joseph D. Russo [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/2/2019

Ashley Kilbane

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/3/2019

William T. McGinty

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/4/2019

Timothy McCormick [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/5/2019

John P. O'Donnell [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/6/2019

Daniel Gaul [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/7/2019

James W. Satola

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/8/2019

John D. Sutula [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/9/2019

Emily Hagan

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/10/2019

Shirley Strickland-Saffold [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/11/2019

Deborah M. Turner

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/12/2019

Cassandra Collier-Williams [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Juvenile Division) FTC 1/1/2019

Jennifer L. O'Malley

County Court of Common Pleas (Juvenile division) FTC 1/2/2019

Alison Nelson Floyd [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Juvenile Division) FTC 1/3/2019

Thomas F. O'Malley [Incumbent]

 

County Executive

Armond D. Budish [Incumbent]

 

 

County Council District 3

Dan Brady [Incumbent] 

County Council District 7

Yvonne M. Conwell [Incumbent]

County Council District 9

Shontel Brown [Incumbent]

County Council District 10

Cheryl Stephens

County Council District 11

Sunny Simon [Incumbent]

We're Stronger Together