ENDORSED CANDIDATES 2018

ENDORSED CANDIDATES 2018

FOR THE MAY 8, 2018 PRIMARY ELECTION

The Cuyahoga County Democratic Party congratulates all of our endorsed candidates! The Primary Election is May 8, 2018.

ENDORSED STATE SENATE AND STATE REPRESENTATIVE CANDIDATES

 

Senate District 21

Sandra Williams [Incumbent]

Senate District 23

Martin J. Sweeney

State Representative, District 6

Phil Robinson

State Representative, District 8

Kent Smith [Incumbent]

State Representative, District 9

Janine Boyd [Incumbent]

State Representative, District 10

Terrence Upchurch

State Representative, District 11

Stephanie D. Howse [Incumbent]

State Representative, District 12

Juanita Brent

State Representative, District 13

Tom Bullock

State Representative, District 15

Nicholas J. Celebrezze [Incumbent]

                                                                                                                                                                           

ENDORSED JUDICIAL CANDIDATES

 

Court of Appeals District 8 (FTC 1/1/2019)

Frank D. Celebrezze, Jr. [Incumbent]

Court of Appeals District 8 (FTC 1/2/2019)

Michelle J. Sheehan

Court of Appeals District 8 (FTC 1/3/2019)

Eileen T. Gallagher [Incumbent]

Court of Appeals District 8 (FTC 2/9/2019)

Mary J. Boyle [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/1/2019

Joseph D. Russo [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/2/2019

Andrea Nelson Moore

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/3/2019

Andrew J. Santoli

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/4/2019

Timothy McCormick [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/5/2019

John P. O'Donnell [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/6/2019

Daniel Gaul [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/7/2019

James W. Satola

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/8/2019

John D. Sutula [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/10/2019

Shirley Strickland-Saffold [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Gen. Div.) FTC 1/12/2019

Cassandra Collier-Williams [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Juvenile Division) FTC 1/1/2019

Jennifer L. O'Malley

County Court of Common Pleas (Juvenile division) FTC 1/2/2019

Alison Nelson Floyd [Incumbent]

County Court of Common Pleas (Juvenile Division) FTC 1/3/2019

Thomas F. O'Malley [Incumbent]

 

ENDORSED COUNTY EXECUTIVE AND COUNCIL CANDIDATES

                                                                                                                                        

County Executive

Armond D. Budish [Incumbent]

 

 

County Council District 3

Dan Brady [Incumbent] 

County Council District 7

Yvonne M. Conwell [Incumbent]

County Council District 9

Shontel Brown [Incumbent]

County Council District 10

Michael J. Houser [Incumbent]

County Council District 11

Sunny Simon [Incumbent]

 

We're Stronger Together